יהלומים: סוגי חיתוכים וצורות

תמונה שמכילה את כל סוגי חיתוך היהלומים

יהלומים, אותם אבני חן הנחשקות בכל העולם, משדרגים כל תכשיט בו הם משובצים. אבל לא רק האיכות הגלומה ביהלום עצמו קובעת את יופיו, אלא גם צורת החיתוך שלו. כל סוג חיתוך מספק נפח, זוויות ופנים שונות, וכל אחת מהן משפיעה על הדרך שבה האור משתקף מהאבן ויוצרת מראה ייחודי.

יהלום עגול

תמונה של יהלום בחיתוך עגול

היהלום העגול, הידוע גם כחיתוך “Brilliant”, הוא אחד הסגנונות הפופולריים והמבוקשים ביותר בעולם היהלומים. מאופיין ב-57 או 58 פאצטות (פנים מחודדות) שמעניקות לו ברק מרהיב וניצוץ מרשים. החיתוך העגול נועד להגביר את האופן שבו האור משתקף ונשבר בתוך היהלום, מה שמבטיח את מקסימום הברק והזוהר. זהו חיתוך אופטימלי למי שמחפש יהלום עם מראה קלאסי וזמני, שמתאים למגוון סגנונות תכשיטים, מטבעות אירוסין ועד תליונים ועגילים. היהלום העגול מוצלח במיוחד בלכידת לב המתבונן והוא מסמל את המושלם והנצחי בעולם התכשיטים.

יהלום פרינסס ‌

תמונה של יהלום בחיתוך פרינסס

יהלום הפרינסס הוא סוג חיתוך יהלום שנחשב לאחד הפופולריים ביותר לאחר החיתוך העגול. מאפיין מרכזי של חיתוך זה הוא צורתו הכיכרית או הריבועית, עם קצוות חדים וזוויות ברורות. חיתוך הפרינסס מוביל לניצוץ וברק מרהיבים, עקב האופן שבו משתקפים האור והצבעים בפניו. זהו חיתוך שמתאים במיוחד לטבעות אירוסין ותכשיטים עכשוויים, והוא נתפס כסמל לאלגנטיות ולסגנון עכשווי. יהלום פרינסס מציע גם יתרון של יעילות גבוהה בחיתוך, כאשר מירב המסה של האבן הגולמית נשמרת. החיתוך מבליט את טהרת היהלום וניקיונו, ומשדר יוקרה ומודרניות.

יהלום אובל

תמונה של יהלום בחיתוך אובל

חיתוך היהלום האובל, המוכר גם כ”Oval Cut”, מתאפיין בצורה אליפטית חלקה ומאורכת, שהיא וריאציה מודרנית של החיתוך העגול הקלאסי. חיתוך זה נוצר לראשונה בשנות ה-60 על ידי החותך המפורסם לזרי ירד. האובל מציע את הניצוץ והברק של החיתוך העגול, אך במראה מרווח יותר, שמחמיא לאצבעות ומוסיף תחושת אלגנטיות. הפאצטות המיוחדות של האובל מפזרות אור בצורה שמעניקה לו מראה זוהר ומרשים. חיתוך זה מועדף במיוחד בטבעות אירוסין ותליונים, ומתאים למי שמחפש יהלום עם נופך ייחודי ואלגנטי. בנוסף, היהלום האובל נחשב למתאים במיוחד לאנשים המחפשים אבן עם מראה גדול יותר ביחס למשקלה, מכיוון שצורתו הארוכה מגדילה את האשליה של גודל היהלום.

יהלום אמרלד

תמונה של יהלום בחיתוך אמרלד

היהלום האמרלד הוא סוג של חיתוך יהלום המפורסם בזכות צורתו המלבנית הייחודית ופאצטותיו המדרגתיות, הנותנות לו מראה נקי וקלאסי. החיתוך הזה ידוע גם בכינוי “חיתוך הסולם” בגלל סדרת הפאצטות שנראות כמו מדרגות. הפאצטות הגדולות והפתוחות של חיתוך האמרלד מאפשרות צפייה ברורה יותר בפנים היהלום ומדגישות את נקיונו וצבעו. חיתוך זה מצריך יהלום באיכות גבוהה מאוד, שכן כל שריטה או פגם יהיו גלויים בבירור. יהלומי אמרלד מבוקשים במיוחד עבור טבעות אירוסין ותכשיטים אחרים שדורשים מראה אלגנטי ועדין. הם נחשבים לבחירה מעולה למי שמעדיף סגנון וינטג’ עם נגיעה של יוקרה.

יהלום אשר

תמונה של יהלום בחיתוך אשר

יהלום אשר הוא חיתוך ריבועי עם זוויות מחודדות ופאצטות בצורת מדרגות, דומה לחיתוך האמרלד. הוא מתאפיין במראה וינטג’ ומחמיא, המשלב קסם קלאסי עם מראה עכשווי. החיתוך הייחודי של האשר מדגיש את הצלילות והנקיון של היהלום, תוך שימוש בפאצטות המדרגה ליצירת ברק מרהיב. יהלומים אלה מתאימים למי שמחפש יהלום עם נגיעה של ייחודיות ואלגנטיות.

יהלום טיפה

תמונה של יהלום בחיתוך טיפה

יהלום טיפה, ידוע גם כחיתוך “פיר”, משלב את הקסם של חיתוך העגול עם צורה מרובעת אלגנטית. הוא מדמה טיפת מים, עם קצה אחד מחודד והשני רחב, מה שיוצר מראה ייחודי ומתאים במיוחד לעגילים ותליונים. החיתוך הזה מקנה ליהלום תחושת אורך ונדיבות, תוך שהוא מושך את העין ומשדר זרימה ואלגנטיות.

יהלום קושיין

תמונה של יהלום בחיתוך קושיין

חיתוך הקושיין משלב את הקסם של חיתוך עגול עם צורה ריבועית או מלבנית וקצוות מעוגלים, יוצר צורת כרית. חיתוך זה נחשב לאחד החיתוכים הרומנטיים והמפוארים ביותר, עם פאצטות גדולות שמדגישות את הברק והניצוץ. יהלומי קושיין מתאימים למראה וינטג’ ומוסיפים נגיעה של ייחודיות לכל תכשיט.

יהלום רדיאנט

תמונה של יהלום בחיתוך רדיאנט

חיתוך הרדיאנט מציע שילוב מרהיב של ברק האמרלד והניצוץ של העגול, בעל צורה מלבנית עם קצוות מעוגלים. החיתוך הזה מוסיף עומק ומימד ליהלום, תוך שהוא מדגיש את הברק והניצוץ. יהלומי רדיאנט מושלמים למי שמחפש יהלום שמשלב קלאסיות עם מראה מודרני.

יהלום מרקיזה

תמונה של יהלום בחיתוך מרקיזה

חיתוך המרקיזה, בצורת סירה אליפטית עם קצוות מחודדים, מייצר אשליה של גודל גדול יותר. חיתוך זה נוצר במקור בצרפת המלכותית ומתאפיין בסגנון יוקרתי ואלגנטי. יהלומי מרקיזה מושלמים למי שמחפש יהלום שמשדר עושר, יוקרה וסגנון.

יהלום לב

תמונה של יהלום בחיתוך לב

חיתוך הלב הוא ביטוי רומנטי וסמלי, עם צורת לב מובהקת. חיתוך זה דורש מיומנות גבוהה מאוד לחיתוך ומשרה רומנטיקה וייחודיות. יהלומי לב מושלמים לתכשיטים רומנטיים ומשדרים אהבה, חם ועדינות, הופכים כל תכשיט למיוחד ואישי.

לסיכום

כל סוג חיתוך וצורה של יהלום מציעה אשליה, ברק וניצוץ שונים. בין אם מדובר בחיתוך הקלאסי העגול או בחיתוך המורכב והמרהיב של היהלום הלב, כל אחד מהם מביא איתו את האופי והיופי שלו, מוסיף על הערך הסנטימנטלי והאסתטי של התכשיט ומבטיח שכל יהלום יהיה ייחודי ומיוחד במינו.

מאמרים נוספים